מרידיאן הכבד

מרידיאן הכבד – LIVGan

אלמנט העץ (איבר Yin) – Wood. בן הזוג באלמנט הוא כיס המרה (GB – איבר Yang).

שכבה: Jue Yin. – בן הזוג בשכבה הוא מעטפת הלב (PC).

שעה: 1:00-3:00 – בן הזוג בשעון הסיני הוא המעי הדק (SI).

 

אנטומיה מערבית:

הכבד הוא הבלוטה הגדולה ביותר בגוף האדם, משקלו הממוצע נע בין 1-2.5 קילוגרם, וצבעו הוא חום-אדמדם. הכבד מכיל 800-900 מ"ל דם והוא עשיר בכלי דם. הוא בעל ארבע אונות שונות בגודלן ובצורתן. מיקומו של הכבד בצד הימני של חלל הבטן, מתחת לסרעפת ומעט מעל כיס המרה .זהו אחד האיברים החשובים ביותר בתהליך של חילוף החומרים. הכבד ממלא מספר תפקידים חיוניים לגוף וביניהם נטרול רעלים, אחסנת גליקוגן והכנת חלבוני הפלזמה. אל הכבד מגיע דם עשיר בחמצן מעורק הכבד, וגם דם דל בחמצן מוריד הנקרא "שער הכבד" – וריד זה מגיע ישירות מהמעיים ומכיל חומרי מזון שונים אשר נספגו במעי, החומרים הללו מעובדים בכבד ואחר כך יוצאים ממנו אל הגוף, או נשמרים בכבד.

לכבד שלושה תפקידים עיקריים: וסקולרי, מטבולי והפרשתי .

  1. וסקולרי – הכבד מהווה "בנק דם" חשוב בגוף, בנוסף הוא מסנן את הדם, מנטרל חומרים רעילים ומנקה את הדם מחיידקים. הכבד מייצר חלבוני דם ואחראי על ויסות רמתם בדם. כמו כן, הכבד מייצר תאי דם אדומים אצל העובר ובמבוגר נהרסים בו התאים ה"זקנים".
  2. מטבולית – רוב הגלוקוז המגיע ממערכת העיכול משתנה בכבד לרב סוכר – גליקוגן. תאי הכבד מפרקים את הגליקוגן לחד סוכר (גלוקוז) בזמנים שבין הארוחות ובצום. הכבד מווסת את רמת הגלוקוז בדם ומבטיח אספקה קבועה של גלוקוז לתאים ולרקמות להפקת אנרגיה. הכבד מייצר שומנים ואוגר אותם )בנוסף לחומרים נוספים כגון ויטמינים, חומצות אמינו וברזל) כמו כן כאשר מאגרי הגליקוגן והשומנים מתדלדלים מתרגם הכבד את החומצות האמיניות (אבני הבניין של החלבונים) לחומצות שומניות להפקת אנרגיה.
  3. הפרשתית – בכבד נוצרים מלחי המרה המסייעים בתחלוב של השומנים, תהליך פירוקם ולתהליך של ספיגת ויטמינים. הכבד מפריש כל יום כליטר מיצי מרה.

 

רגש:

כעס

מתבטא:

ציפורניים

אספקט נפשי:

Hun

טעם:

חמוץ

עונה:

אביב

נפתח ל:

עיניים

כיוון:

מזרח

אקלים:

רוח

צבע:

ירוק

הפרשות:

דמעות

קול:

צעקה

ריח:

רקבוביות

רקמה:

גידים ורצועות

תפקיד בקיסרות:

גנרל הכוחות המזויינים.

 

תפקידים:

  1. מאחסן את הדם.
  2. שולט בדמעות (לחלוח, ניקוי – לעומת הכליות שאחראיות על דמעות של בכי).
  3. מאחסן את ה- Hun האחראי על יצירתיות – ה- Hun הוא חלק מהנפש המאוחסן בכבד, הוא משויך לאלמנט העץ ומעוגן בדם של הכבד. אם נרצה לתת לו כותרת – ההון הוא הכי קרוב למונח שנקרא "נשמה/נפש". החומר הכי פחות חומרי של הנפש (החלק הכי יאנגי של הנפש) מבין שאר החלקים.

ה-Hun נכנס לגופנו ברגע הלידה ועוזב את הגוף בזמן המוות. זהו החלק היחידי מכל מכלול ה-Shen שאנו מזהים שהוא מגיע איפשהו והולך לאנשהו. זהו החלק היחיד והאחד שהוא מושאל – לא שלנו. ה-Hun באה במטרה לשרת את הבן אדם ולהביא את האיכות היאנגית שאינה תלויה בדברים החיים, לקיים דברים פנימיים וחיצוניים, משרתת את יכולתו של האדם להיות בקשר עם עצמו ולתקשר עם אחרים. בכתבים, מתייחסים ל- Hun כאיכות המאפשרת לבן אדם להיכנס פנימה להקשיב לאינטואיציה, וברגעים מסוימים היא עוזרת לאדם להסתכל החוצה, לתקשר עם אנשים, לקלוט ולספוג מידע אצל אנשים אחרים. אנו כל הזמן מסתכלים באספקט של נדידה. כשאנו חולמים ה-Hun נודדת (טיול אסטראלי), היא מחוברת אל הגוף בחוט דק של דם – ועושה דרכה לספירות עליונות. ה- Hun חייבת זאת כדי לשרוד את החיים האלה, היא חוזרת בזמן השינה והחלימה למקום ממנו היא באה. על כן, השעות המיוחסות בשעון הסיני לכבד הן בין 1:00-3:00 בלילה, האדם צריך לישון בשעות אלה בכדי לאפשר ל-Hun להתנתק מהגוף ובכך "להזין" את עצמה.

  1. שולט על הגידים והרצועות – גיד מחבר שריר לעצם ומאפשר לגוף את התנועה, הגמישות, גיד חזק מאפשר לשריר להתכווץ על משהו. הכבד הוא זה שמזין את הגידים והרצועות בדם. מאפשר להן להיות רכות, גמישות.
  2. נפתח לעיניים – אנו צריכים לראות את העומד לפנינו, לראות קדימה (ראיית הנולד). הראיה מאפשרת את התנועתיות וההתקיימות שלי במרחב – אני רואה היכן אני אהיה בעתיד, לאן מועדות פני – ולהתכוונן לשם. עיניים הן איבר החישה של אלמנט העץ – כאיש החזון הצופה קדימה.
  3. מתבטא בציפורניים – הציפורניים נחשבות לסיומת של הגידים בגוף. גם הציפורניים וגם הגידים והרצועות מוזנות ע"י הדם של הכבד.

 

 

 

 

כבד – מרידיאן מרכזי

 

מסלול חיצוני – מתחיל בקצה הלטראלי של פינת ציפורן הבוהן הגדולה (LIV1). עולה לאורך החלק הדורסאלי של כף הרגל עד מפרק הקרסול (LIV4). עולה לאורך החלק המדיאלי של שוק (נפגש עם מרידיאן הטחול והכליות בנקודה SP6), עולה אנטריורית למרידיאן הטחול לאורך השוק (החלק המדיאלי של הברך – LIV8). ממשיך אל הירך ועולה לאורך המפשעה (מקיף אותה) וחוצה את מרידיאן הטחול (SP12,13), נכנס לאיברי הגניטאליה החיצונים ומשם עולה אל הנקודות LIV14 ,LIV13.

מסלול פנימי – נפרד מהמרידיאן הראשי בירך ועולה לאיברי הגניטאליה החיצונים, עולה אל הבטן (CV2,3,4) – רק הכבד משלושת היינים של הרגל מגיע לנקודה CV2 (כמו כן היא נקודת מפגש תחתונה של המתפצלים LIV/GB). משם מטפס אל הקיבה, חודר אל הכבד ועוטף את כיס המרה. מהקיבה ממשיך המרידיאן ומטפס אל הושט, שפתיים (GV24), אל העיניים ועולה עד הנקודה GV20 – נקודת מפגש כל מרידיאני היאנג.

ענף נפרד מהמרידיאן בעין ויורד ממנה אל הלחי והשפתיים.

ענף נוסף נפרד מהמרידיאן המרכזי בכבד, מתפזר בריאות ומתחבר לנקודה PC1, ויורד חזרה אל המחמם האמצעי (CV12).

כבד – מרידיאן החיבור

המרידיאן מתחיל בצידה הפנימי של השוק (LIV5). מתחבר עם מרידיאן ה- GB ועולה עד האזור הגניטאלי. מתחבר עם הפין והואגינה (היחיד שמתחבר אליהם – יוצר שם תנועתיות).

כבד – מרידיאן מתפצל

בניגוד לשאר המרידיאנים המתפצלים אשר מתחילים בחלק הגדול של הגפה. מרידיאן זה מתחיל בצידה הדורסאלי של כף הרגל (בערך בנקודה LIV3) עולה עד לקו הערווה (CV2) שם מתחבר עם מרידיאן ה- GB וזורם עמו אל הקנטוס החיצוני של העין (GB1).

כבד – מרידיאן השרירים

המרידיאן מתחיל בבוהן הגדולה (LIV1), עולה לצידו הפנימי של הקרסול וממשיך דרך צידה הפנימי של הרגל אל הברך. עולה דרך החלק המדיאלי של הירך אל הגניטאליה (CV2,3) שם מתחבר למרידיאני השרירים האחרים של ה- Yin של הרגל (KID ו- SP).

טבלת נקודות דיקור על מרידיאן הכבד

כבד

שם הנקודה

אופי הנקודה

מיקום

LIV1

גבעה גדולה

Da Dun

באר, עץ. נקודת השעה

נקודה על מרידיאן ה-Chong

במפגש הגבול הפרוקסימאלי והלטראלי

של ציפורן הבוהן הגדולה

LIV2

תנועה באמצע

Xing Jian

מעיין, אש, פיזור

בצידה הדורסאלי של כף הרגל, על הקרום בין הבוהן הראשונה לשנייה, 0.5 צון

פרוקסימאלית לקצה הקרום

LIV3

גל עצום

Tai Chong

פלג, אדמה, מקור

בצידה הדורסאלי של כף הרגל, בשקע

שבין העצם המטאטרסלית הראשונה

לשנייה

LIV4

החותם האמצע/

מרכז הגבעה

Zhong Feng

נהר, מתכת

1 צון אנטריורית לבליטת המלאולוס

המדיאלי (בשקע שבין צוואר העצם

הראשונה לשנייה), מדיאלית לגיד

Tibialis Anterior

LIV5

תולעת עץ בתעלה

Li Gou

נקודת חיבור

5 צון פרוקסימאלית לבליטת המלאולוס

המדיאלי ובצמוד לרכס הטיביה, בשקע

שבין העצם לשריר התאומים

LIV6

עיר מרכזית

Zhong Du

נקודת הצטברות

7 צון פרוקסימאלית לבליטת המלאולוס

המדיאלי ובצמוד לרכס הטיביה – בשקע

שבין הטיביה לשריר התאומים

LIV7

מפרק הברך

Xi Guan

 

1 צון פוסטריורית לנקודה SP9

פוסטריורית ואינפריורית לקונדייל

המדיאלי של הטיביה

LIV8

מעיין מעוקל

Qu Quan

ים, מים, חיזוק

בצד המדיאלי, מעל קפל הברך,

פוסטריורית לאפיקונדייל של הפימור

ואנטריורית לגידים Semimembranosus ו-Semitendinosus כ-1 צון אנטריורית

לנקודה KID10

LIV9

מעטפת ה- Yin

Yin Bao

 

2 צון סופריורית לפטלה, במפגש השרירים Sartorius ו- Vastus Medialis

LIV10

חמשת המיילים של הרגל

Zu Wu Li

 

3 צון אינפריורית לנקודה ST30, בגבול

האנטריורי של השריר Adductor

Longus. 1 צון מתחת לנקודה LIV11

LIV11

פינת ה- Yin

Yin Lian

 

2 צון אינפריורית לנקודה ST30 , בגבול

האנטריורי של השריר Adductor Longus

LIV12

דופק מהיר

Ji Mai

 

1 צון אינפריורית ו- 2.5 צון לטראלית

לנקודהCV2 , בקפל המפשעה, מדיאלית

לוריד הפמוראלי. 1 צון מעל הנקודה

LIV11 וממשיך את קו המפשעה

LIV13

שער הסדר

Zhang Men

נקודת התראה של הטחול

(Mu Point)

נקודת מפגש (Hui Meeting) של איברי ה- Zang

מפגש עם מרידיאן ה-GB

אנטריורית ואינפריורית לקצה החופשי

של הצלע ה- 11

LIV14

שער המחזור

Qi Men

נקודת התראה של הכבד

(Mu Point)

מפגש עם מרידיאני ה- SP

וה- Yin Wei

במרב"צ ה- 4, 6 צון לטראלית לקו האמצע

 

 

 

X